İstanbul’daki bombalı saldırıyı lanetliyoruz

HDP MYK’sı 19 Mart’ta İstanbul Taksim’de gerçekleşen bombalama eylemini kınayan bir açıklama yaptı.

Aşağıda konuyla ilgili Radikal’in web sitesinde yer alan haberi aktarıyoruz.

 

hdp_mor-logo

Foto: www.radikal.com.tr

HDP: İstanbul’daki bombalı saldırıyı lanetliyoruz

HDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada İstanbul’daki terör saldırısı lanetlendi: “Bu saldırı da önceki Ankara saldırısında olduğu gibi doğrudan sivilleri hedef alan bir terör eylemidir…”

HDP’den Taksim’deki bombalı saldırıyla ilgili olarak yapılan açıklamada, “Sivil yurttaşlarımızın bulunduğu bir yerde, her gün ve saatte insanların işine gittiği, alışveriş yaptığı bir mahalde yapılan bu saldırı, kim tarafından yapılmış olursa olsun asla kabul edilemez, mazur gösterilemez. Bu saldırı da önceki Ankara saldırısında olduğu gibi doğrudan sivilleri hedef alan bir terör eylemidir” denildi.

HDP tarafından yapılan açıklama şöyle:

İstanbul’daki bombalı saldırıyı lanetliyoruz

İstanbul İstiklal Caddesi’nde bu sabah meydana gelen bombalı saldırıyı lanetliyoruz. Sivil yurttaşlarımızın bulunduğu bir yerde, her gün ve saatte insanların işine gittiği, alışveriş yaptığı bir mahalde yapılan bu saldırı, kim tarafından yapılmış olursa olsun asla kabul edilemez, mazur gösterilemez. Bu saldırı da önceki Ankara saldırısında olduğu gibi doğrudan sivilleri hedef alan bir terör eylemidir.

Bu saldırıda hayatını kaybeden yurttaşlarımıza rahmet, ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.

Türkiye toplumu her geçen gün Saray’ın ve siyasi iktidarın iç ve dış politikadaki yanlış ve tutarsız politikaları, devlet şiddetini arttıran, özgürlükler alanını daraltan uygulamaları nedeniyle büyük bir kutuplaşma, bölünme, ayrışma ve nefret söylemi yükselişi ile karşı karşıyadır.

Demokratik siyaset alanının gitgide daraltıldığı ve bir olağanüstü hal durumuna ilerlenen bu ortamdan hızla çıkılmalı ve her türlü siyasal toplumsal sorunumuzun çözümü için Meclis’te bulunan partiler demokratik adımlar atmalıdır. Sağduyulu bir müzakere ortamının yaratılması acil ihtiyaçtır.

Tüm demokrasi ve barış güçleri, demokrat ve vicdan sahibi her yurttaşımız, sivil toplum örgütleri bu yönde gelişmelerin yaşanabilmesi için girişimde bulunmalıdır. Geçen her gün tahribat artmaktadır.

Saldırıyı bir kez daha en sert şekilde kınıyor, tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz.

 

“http://www.radikal.com.tr/turkiye/hdp-istanbuldaki-bombali-saldiriyi-lanetliyoruz-1532721” adresinden alınmıştır.